czwartek, 16 kwietnia 2009
WITAMY NA BLOGU
WITAMY NA BLOGU !
Naszym zadaniem było opracowanie następujących pojęć :
romans, misterium, elegia, kolęda, waleta, moralitet, dramat liturgiczny, paszkwil, poemat heroikomiczny, zwierciadło, powiastka,oda,emblemat, psalm, hymn,epicedium.
Głównym założeniem stało się przygotowanie tego w sposób rzeczowy ( tak by zostały zawarte najważniejsze i niezbędne informacje) a zarazem w sposób zrozumiały.
Dodatkowo, by ułatwić zapamiętanie danej definicji, pojęcia zostały opatrzone ilustracjami.
Jesteśmy przekonane o słuszności i przydatności stworzenia tego bloga. Choć opracowanie pojęć mogłoby się z pozoru wydawać bardzo błahym zadaniem to tak naprawdę, aby podać właściwą i godną studenta polonistyki definicję, trzeba korzystać z różnych źródeł. Dlatego my postanowiłyśmy ułatwić Wam to zadanie, zamieszczając nieodzowne wyjaśnienia.
Mamy nadzieję, że ta strona stanie się pomocna, a informacje na niej zawarte przyniosą Wam długofalowe korzyści.
środa, 15 kwietnia 2009
ROMANS
Romans (starofr.; ang. romance, fr. roman, niem. Roman)
Gatunek epicki obejmujący rozbudowany utwór narracyjny, prozaiczny lub wierszowany, zwykle o jednowątkowej fabule, bogatej w zawikłania sytuacyjne, intrygi, nieprawdopodobne zdarzenia i zbiegi okoliczności, najczęściej mający charakter awanturniczo-erotyczny.Początek tego gatunku przypada w literaturze europejskiej na ostatnią fazę epoki hellenistycznej (III-I w. p. n. e.). Romans grecki obejmował utwory prozaiczne o tematyce miłosnej i fantastyczno-podróżniczej. Opierał się on na stałym schemacie fabularnym: rozłąka kochanków, którzy odnajdują się szczęśliwie po licznych przygodach. Przypuszcza sie, że ten gatunek wyrósł z tradycji eposu homeryckiego (wzór Odysei), z prozy historiograficznej (jońskiej i hellenistycznej) która operowała elementami beletrystycznymi na szeroką skalę, a także z ćwiczeń retorycznych polegających na streszczaniu fabuł komedii, mimu oraz tragedii. Inne źródła literackie podają, że romans wyrósł z komedii nowej i sielanki, a według innej koncepcji jego źródłem były obiegowe wątki epiki orientalnej, w szczególności o charakterze baśniowo-awanturniczym.
Do najwybitniejszych dzieł romansu starogreckiego należą m. in. Romans o Ninosie i Semiramidzie (nieznany autor, II lub I w. p. n. e.), Historia Chajreasa i Kallirroe Charitona (I w. p. n. e.), Opowieści efeskie Ksenofonta z Efezu (I w. n. e.) czy też Dafnis i Chloe Longosa (III w. n.e.). W literaturze rzymskiej romans reprezentowały np. Satyryki Petroniusza (I w. n. e.) oraz Metamorfozy albo Złoty osioł Apulejusza z Madaury (II w. n. e.). Okres późnego średniowiecza przyniósł bujny rozwój romansu w literaturze zachodnioeuropejskiej i bizantyjskiej. Jego różnorodne formy wyrastały z wielu źródeł:
- z doświadczeń antycznej prozy narracyjnej;
- z orientalnej nowelistyki;
- z historiografii (kronika)
- wykorzystywano motywy z Biblii i hagiografii (hagiografia, legenda);
- wątki z anegdot biograficznych i facecji;
- z francuskich chansons de geste.
Średniowieczny romans europejski i jego różnorodne formy znalazły odbicie na polskim gruncie w XVI w., dzięki szerokiej skali adaptacji i przekładów utworów tego gatunku. Do najważniejszych wtenczas odmian romansu należały:
- r. pseudohistoryczne (aleksandreidy->Historia o żywocie i znamienitych sprawach Aleksandra Wielkiego, utwory nawołujące do wojny trojańskiej-> Historia trojańska);
- r. rycerski ( Historia o cesarzu Ottonie);
- r. dydaktyczny M. Rej Historia w Landzie);
- r. błazeński- jeden z podstawowych gatunków epickich literatury ludowo-mieszczańskiej( Żywot Ezopa Fryga Biernata z Lublina, Sowiźrzał);
- r. religijny wykorzystujący motywy z Biblii i hagiografii (Historia o świętym Józefie Patriarsze).
W literaturze europejskiej w XVI-XVII w. ukształtowały się formy romansu poprzedzające powstanie odmian powieściowych; romans rycerski utracił swoją żywotność (Amadis z Gauli został sparodiowany w Don Kichocie przez Cervantesa). Romans pasterski i łotrzykowski należał wtedy do najlepiej rozwiniętego typu romansu. W okresie baroku nastąpił rozkwit romansu dworskiego, a w szczególności ( w jego ramach) romansu heroiczno-miłosnego. Nawiązywał on do tradycji antycznej, a także do tak zwanej historii sekretnych, które wykorzystywały motywy zaczerpnięte z biografii znanych postaci historycznych. Uprawiano wtedy również roman wychowawczy. Wraz z licznymi starszymi formami romansu tworzyły one jedną z najbardziej popularnych dziedzin w piśmiennictwie polskim w epoce baroku oraz za czasów saskich.
W Polsce wyrosła rodzima twórczość romansowa, reprezentowana np. przez S. Twardowskiego (Nadobna Paskwalina) i W. Potockiego (Argenida). Było to połączenie elementów awanturniczych, erotycznych, pseudohistoryczne i fantastyczne z tendencjami alegorycznymi oraz moralizatorskimi. W XVIII w. romans uległ powoli degradacji, zszedł na margines lultury lit. W dobie oświecenia krytyka literacka i publicystyka walczyła z jego czytelniczą popularnością. Przez powstanie powieści społeczno-obyczajowej, psychologicznej, a także historycznej przyczyniło się do zepchnięcia romansu na peryferie piśmiennictwa. Jego konwencje pozostały jednak żywe do obecnych czasów w różnorodnej odmianie powieści popularnej, o tematyce miłosnej i sentymentalnym charakterze.
Romans pasterski (ang. pastoral novel, fr. roman pastoral )
Jest to dłuższy utwór epicki pisany prozą, przeplatany wierszami lirycznymi. Jego głównym tematem jest miłość wśród wyidealizowanych pasterzy lub rycerzy i księżniczek w pasterskim przebraniu. Miłość nadaje im z jednej strony ton lirycznej prostoty, a z drugiej jest źródłem komplikacji aktu opowiadania. Uczucie to jest zazwyczaj przedstawione jako sprzeczne z rozumem, ale nieuniknione i nieodparte. Przyczyny zewnętrzne mają wpływ na wydarzenia akcji miłosnej i nie wynikają z psychologii bohaterów. Za najwcześniejszy romans pasterski w Europie uważa się starożytny utwór Longosa Dafnis i Chloe. Wraz ze wskrzeszeniem poezji paserskiej w okresie renesansu pojawił się właściwy romans pasterski. Pierwszym jego zwiastunem był Ameto (1342) Boccaccia, jednak za właściwy jego początek uznaje się datę ukazania się Arkadii (1504) Sannazara. Proza przeplata się tutaj z eklogami, opowiadając o życiu i miłości pasterzy.
Romans pseudohistoryczny (ang. pseudohistorical romance)
W Polskim piśmiennictwie naukowym nazwa ta upowszechniła się od pierwszego 30 XX w. Objęto nią:
1) Dwie redakcje Historii o Aleksandrze Wielkim;
2) Historię trojańską;
3) Historię spraw Atyle;
4) Żywoty filozofów (spolszczone przez M. Bielskiego;
5) Historię o przygodzie żałosnej książęcia finlandzkiego Jana (M. Kromera).
Wcześniej te utwory staropolskie z XVI w. określano mianem romansów historycznych, bądź też powieściami historycznymi. Wyodrębnienie romansu pseudohistorycznego jako osobną grupę dokonano na podstawie kryteriów formalnych, lub też pochodzenia tekstów.
Romans łotrzykowski (ang. picaresque novel, fr. roman picaresque)
Jest to jedna z odmian romansu, która została ukształtowana w XVI w. w literaturze hiszpańskiej (hiszp. nazwa: novela picaresca). Obejmuje ona utwory, w których występuje ten sam typ bohatera. Był nim przebiegły złodziejaszek, zabijaka, włóczęga lub żebrak żyjący na marginesie życia społecznego, bądź pochodzący z nizin społecznych. Posługiwał się różnymi środkami: kłamstwem i przebiegłością, zręcznie oszukiwał, za nic mając obowiązujące normy moralne i konwencje obyczajowe, stawiał czoła najrozmaitszym przygodom. Pierwowzorem gatunku stał się anonimowy utwór Żywot łazika z Tormesu (1554). Charakterystyczny dla romansu łotrzykowskiego stał się awanturniczy charakter fabuły, bogactwo obserwacji społeczno-obyczajowych, elementy krytyki społecznej, niekiedy przechodzące w obraz satyryczny. Ukazywał nieprzydatność i niemożliwość stosowania ideałów etyki rycersko-szlacheckiej w zwykłym życiu. Wprowadzał elementy humoru, uzyskiwane także dzięki narracji w pierwszej osobie. Ciąg przygód epizodycznych pozbawiony był wewnętrznego związku.
Romans błazeński.
Jego odrębość polegała na wprowadzeniu postaci plebejusz jako bohatera. Odznaczał się on cechami tak jakby zaprzeczającymi feudalno-rycerskim ideałom osobowym. Odznaczał się brzydotą fizyczną , niskie pochodzenie społeczne ukrywają wartości wewnętrzne takie jak mądrość i spryt, które często wchodzą w konflikt z racjami opartymi na autorytecie i władzy. Był to wzór osobowy, charakterystyczny dla wczesnego Odrodzenia z jego wiarą w rozum i wiedzę (np. literatura sowizdrzalska).
MISTERIUM
MISTERIUM utwór o charakterze religijnym, o tematyce Starego i Nowego Testamentu.
Wywodzi się z kościelnych obrzędów liturgicznych. W XII-XIII wieku zaistniał jako cykliczne widowisko sceniczne, realizowane w miejscach publicznych. Wystawiano je na Bożę Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc, Boże Ciało. Trwały od kilku do kilkudziesięciu dni, a ich patronatem były miejskie organizacje cechowe.
Mimo że , w misterium dominowały treści religijno- realistyczne, pojawiały się także elementy realistyczne, satyryczno- społeczne, groteski,komizm ( intermedium).
Na fabułę misterium składało się kilka epizodów przedstawiających fragmenty z Biblii, Ewangelii i żywotów świętych, a ich alegoryczny sens był wyjaśniany w prologu lub epilogu przedstawienia.
W literaturze polskiej przykładem misterium jest „Historia o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” napisana przez Mikołaja z Wilkowiecka.
Slady misterium utrwaliły się w jasełkach i szopkach.
zdjęcie na stronie: http://www.rc.fm/send/send/16359
ELEGIA
Elegia( gr. Elegaia= pieśń żałobna, łac. elegia, ang. Elegy, niem. Elegie)
Gatunek liryczny o charakterze refleksyjnym i strukturze narracyjno-dyskursywnej, operujący w specyficzny sposób kategorią czasu. Etymologia terminu elegia nie jest znana. Warto przytoczyć spośród wielu hipotez: armeńskie elegn- oznaczające trzcinę, z której wyrabia się flety, a także rytualny okrzyk eleleu lub gr. eleo ‘płaczę, zawodzę’ (stąd też wzięły się łacińskie odpowiedniki fleo ‘płaczę’, miseror ‘lituję się’)
W poezji starożytnej Grecji utwór pisany według wyznacznika formalnego, którym było wówczas metrum-dystych elegijny, który po heksametrze daktylicznym następował pentametr daktyliczny. Dwuwers ten nazywano wówczas ho elegos, hoi elegoi czy to elegeion . W Iv w. p. n. e. pojawia się termin He elegia dla oznaczenia utworu pisanego tym dystychem. Forma wierszowana stanowiła główny wyróżnik elegii, pomimo tego, iż genetycznie był to zapewne gatunek liryki żałobnej, pieśń lamentacyjna bliska trenowi, śpiewana podczas pogrzebu.
Ten utwór poetycki wyrażający nastroje smutku i melancholii, wywołane przez rozstanie z osobą, miejscem lub przedmiotem bądź też ich utratą. Elegia często ma charakter wspomnieniowo-refleksyjny( mówi o śmierci, miłości itp.) Podmiot liryczny wyraża swoją postawę bezpośrednio, ze szczerością i prostotą, pełną rezygnacji, wyłączając bunt czy tragizm.
Elegia zrodziła się w Azji Mniejszej (Jonia) w VIII w. p. n. e. W okresie archaicznym była gatunkiem melicznym, wykonywanym przy akompaniamencie aulosu( Epikę ilustrowano dźwiękami kitary, lirykę-liry)., jej rozwój w poezji greckiej przypada na VII-VI w p. n. e. Prawdopodobnie bez muzyki elegię zaczęto wykonywać na przełomie V i Iv w. p. n. e.Utwory tego gatunku pisali m.in. Kallinos z Efezu(tematyka bitewna), Archiloch, Mimnermos z Kolofonu, Solon z Aten (Salamis; refleksja polityczna),Teognis z Megary, Simonides z Keos czy choćby Kallimach z Kyrene. Łatwiej od epiki adresowane te utwory do szerokiego grona słuchaczy. Parenetyczno-dydaktyczne przekazywały kodeks postępowania i mądrości życiowe. Wykonywano je w trakcie agonów i festiwali, zgromadzeń państwowych lub religijnych oraz przy innych okazjach. Nawet jeśli podmiot liryczny zwracał się do konkretnej osoby to adresat był zbiorowy. Budowa tych utworów była dosyć konwencjonalna- wyraźny kontrast, częste zwroty apelatywne i osadzone w wyraźnym, aktualnym kontekście społeczno-politycznym. Stylistycznie przypominały jeszcze epikę( zdarzały się zbieżności słowne z poematami Homera).
Z czasem obok elegii żałobnej pojawiły się i inne: miłosna, wojenna, biesiadna, dydaktyczna, polityczna oraz erudycyjno-mitologiczna. We wszystkich jej odmianach znaczną rolę odgrywały elementy narracyjne. W poezji rzymskiej rozwijała się zwłaszcza elegia miłosna, która uprawiali np. Propercjusz, Tibullus, Katullus oraz Owidiusz (heroidy). Wzorzec elegii miłosnej uważany był za najlepszy gatunek rzymski. Wykształcił się podział na elegie obiektywne i subiektywne. Do pierwszej kategorii należą Lyde Antymacha (IV w. p. n. e.)-żale po śmierci kochanki; składają się na nie różne nawiązania mitologiczne dotyczące podobnej tematyki. Subiektywne (autobiograficzne) elegie pisali np. Gallus, Tibullus, Propercjusz czy też Owidiusz. Komponowano je w cykle i były podróżą- od rozkwitania uczucia, po jego utrat oraz zderzenie "dawnej" i "dzisiaj".
W czasach renesansu, kiedy zainteresowanie literaturą starożytną było ogromne, powstały liczne tłumaczenia elegii. Pieśń XXV J. Kochanowskiego jest niemalże przekładem elegii Propercjusza (I w. p. n. e.). Jest to skarga furty wiodącej do domu, w którym mieszka hetera, czyli inaczej mówiąc niewiasta lekkich obyczajów.
W rozumieniu nowożytnym, od XVI w. elegia ma trochę inne znaczenie. Jest to utwór liryczny o treści poważnej, refleksyjny, utrzymany w tonie smutnego rozpamiętywania lub skargi, dotyczący spraw osobistych lub problemów egzystencjalnych(prawidła losu, przemijanie, śmierć, miłość), pozbawiony ustalonych wyróżników formalnych. Pisany w językach narodowych ( Francja-Ronsard, Anglia-F. Sidney, Włochy-L. Ariosto i T. Tasso), elegie zatraciły swoje charakterystyczne metrum. Zaczęto określać tym terminem utwory o smutnym tonie lub żałobne, co nie wykluczało zbieżności z trenem( w poetykach XIX-wiecznych oba te terminy traktowano synonimicznie), lamentem bądź epitalamium . Jako cechę gatunkową można wymienić autentyzm, miała być ona prosta i naturalna( co miało wpływ na stylistykę). Niektórzy przeciwnicy tezy o lamentacyjnych początkach elegii zaliczają do niej utwory o tematyce biesiadnej, wojennej, historycznej, politycznej, refleksyjno-filozoficznej, czy też dedykacyjnej, lub różnicując elegie pod kątem tonu ( gratulacyjne, pochwalne, smutne, napomnieniowe). Zamieszanie w klasyfikacji wynikało z przyjęcia za wyznacznik gatunkowy metrum- dystychem elegijnym pisano również epigramy. Gatunek uprawiany był przez poetów wszystkich epok, począwszy od renesansu. Znany z twórczości P. Ronsarda, M. Opita, J. Donne’a, J. Miltona, J. W. Goethego (Elegie rzymskie), F.G Klopstocka, A. Cheniera, czy R. M. Rilkego (Elegie duinejskie)
W Polsce elegia pojawia się w poezji łac. już w średniowieczu(pieśń żałobna Galla Anonima opłakująca zgon Bolesława Chrobrego). Elegie żałobną pisali także J. Dantyszek i A. Krzycki. . Los jednostki jest przykładem uniwersalnym. W języku polskim wprowadził ją do poezji J. Kochanowski, który stworzył polski odpowiednik dystychu elegijnego (11-zgłoskowiec 5+6 lub 13-zgłoskowiec 7+6). Doskonała realizacją gatunku jest Księga żalów (Tristia, 1542) K. Janickiego -poetycka autobiografia. Pojawiają się tutaj elementy charakterystyczne dla elegii takie jak wspomnieniowa apoteza przeszłości przesycona myślą o przemijaniu (O sobie samym do potomności)i poczucie utraty. Nieodwracalność odgrywa bardzo ważną rolę w psychologicznym krajobrazie elegii- odróżnia ten gatunek np. od walety, w której roztrząsa się chwilową rozłąkę. W epoce baroku elegię pisał m. in. K. Miaskowski i W. Kochowski. Podejmowali oni wątki metafizyczne (Miaskowski Elegia pokutna do Pana i Boga) jak również polityczne (elegiosatyra-J. Daniecki, Żałosne narzekanie Korony Polskiej). W okresie Oświecenia istotną rolę odegrała tzw. elegia patriotyczna, opłakująca upadek ojczyzny (np. przez F. Karpińskiego Żale Sarmaty nad grobem Zygmunta Augusta). Do czasów Stanisławowskich Przeważały elegie miłosne (Z. Morsztyn, J.A. Morsztyn), żałobne (S. Morsztyn) i moralne (K. U. Radziwiłł). Elegia często występowała w liryce romantycznej (np. A. Mickiewicz). Bywała testamentem poetyckim (J. Słowacki, Testament mój). W nowszej poezji po II wojnie światowej nastroje takie jak smutek, refleksje po utracie czy o przemijaniu wyrażone są z prostotą i bezpośredniością. Można tu wymienić elegie żałobną K. K. Baczyńskiego Elegia o…(chłopcu polskim), A. Słonimskiego Elegia miasteczek żydowskich oraz W. Szymborskiej Elegia podróżna oraz elegie grozy np. Baczyński Elegie zimowe Powtarzanie się nazwy elegia w tytule świadczy o jej funkcji stylistycznej.
Elegia pasterska(ang. pastoral elegy)
Jest to konwencjonalna forma, odmiana sielanki, której tematem jest opłakiwanie zmarłego przyjaciela-pasterza. Składa się ona tradycyjnie z inwokacji, wyrażenia żalu, refleksja nad koniecznością śmierci, współczucie oraz płacz całej przyrody, a także pochód żałobny i opłakiwanie zmarłego, po czym w punkcie kulminacyjnym następuje zmiana nastroju i pociecha.
Początek elegii pasterskiej bierze się od Teokryta (III w. p. n. e.). Jego pierwsza idylla opłakuje śmierć pasterza.W tymże stuleciu elegie pasterską pisali także Bion ze Smyrny, Lament nad Adonisem oraz Syrakuz (przypisuje się mu Lament nad Bionem). Do elegii pasterskiej można również zaliczyć piątą eklogę Wergiliego (70-19 p. n. e.).
W okresie renesansu spośród innych odmian poezji pasterskiej elegie wskrzesili tacy poeci jak Petrarka i Boccaccio, Dzięki czemu zyskała ona wielką popularność u Poetów-humanistów w całej Europie.
We Francji Taką odmianę eklogi można spotkać u Marota (1495-1544); Była inspiracja dla Spensera i posłużyła do jego listopadowej eklogi w The Shepheardes Calender (Kalendarz pasterski, 1579). Rozpoczyna ja dialog między dwoma pasterzami, który stanowi ramę dla elegii pasterskiej w odrębnej, bardziej wyszukanej formie metrycznej odpowiadającej treści. Składa się na nią inwokacja do Muzy, wezwanie pasterzy do udziału w żałobie i wyraz żalu, opis żałobnego nastroju w przyrodzie, refleksja o tym, że człowiek nie jest w stanie uniknąć śmierci , żałobna procesja nimf i wreszcie zmiana nastroju oraz pociecha z wiary w nieśmiertelność duszy.
Prawdopodobnie mniej więcej w tym samym czasie powstały eklogi Sidneya, które następnie włączono do Arkadii (1580), a wśród nich elegia wzorowana na jedenastej eklodze Sannazara, dla której z kolei wzorem był Lament nad Bionem. Obaj Sannazaro i Sidney porzucili formę dialogu i zaczynają od razu od inwokacji Muzy. Następnie wezwanie całej natury do udziału w żałobie oraz kontrast pomiędzy naturą, która odnawia się co roku, a śmiercią, która towarzyszy człowiekowi.
Spenser i Sidney wprowadzili elegie pasterską do literatury angielskiej. Śmierć Sidneya przyczyniła się do powstania wielu takich utworów.Elegia w formie eklogi przetrwała aż do XVIII w. W drugiej połowie XIX w. konwencje elegii pasterskiej znalazły swoje zastosowanie w monodii na śmierć A. H. Clougha Thyrsis (1867) M. Arnolda. Połączył on lament po śmierci przyjaciela z Pięknym opisem oksfordzkich krajobrazów.
KOLĘDA
Kolęda
(fr. Noel, ang. Christmas carol, niem. Weihnachtslied )
- Współcześnie nazwa kolęda funkcjonuje praktycznie wyłącznie jako określenie utworów o tematyce związanej z narodzeniem Chrystusa, śpiewanej w okresie świąt Bożego Narodzenia. Znaczenie kolędy jako pieśni bożonarodzeniowej ustalono dość późno, bo dopiero w XIX w. Zakres znaczenia tego terminu był jednak zmienny historycznie.
Do XVI w. kolędę (od łac. calendae- pierwszy dzień miesiąca; potem zwłaszcza pierwszy dzień pierwszego miesiąca- Nowy Rok) określano jedynie jako niezwiązane z religią chrześcijańską życzeniowe pieśni noworoczne śpiewane przez odpowiednio przebranych kolędników, którzy chodzili po domach. Pieśń ta posiadała z góry ustaloną kompozycję:
-pochwała gospodarza,
-życzenia pomyślności i urodzaju na nowy rok,
-podzięka za dary.
W Polsce do kolęd noworocznych, wywodzących się z obrzędowości prawosławnej bądź z rzymskich Saturnaliów i Calendae Januariae ( za pośrednictwem Rumunii obrzędy rzymskie mogły dotrzeć na Słowiańszczyznę) od wieków przenikały pierwiastki chrześcijańskie. Owocem tego jest dzisiaj żywotna forma pośrednia między życzeniową kolędą, a pieśnią nabożną( tego rodzaju kolędy przetrwały m.in. na Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie, w Rzeszowskim i na Mazowszu wschodnim). Niektórzy badacze tacy jak P. Caraman, L. Winogradowa czy J. Bartmiński proponują objęcie tego terminu także pieśni wiosennych, biorąc pod uwagę wspólne z pieśniami śpiewanymi o okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku funkcje religijno-kultowe, bazujące na przekonaniu o uczestnictwie w obrzędzie przejścia( w sensie religijnym, kalendarzowym, wegetacyjnym) oraz podobny schemat dokonywania tegoż obrzędu( chodzenie po domach po wykupie, po dyngusie, z gaikiem-maikiem, wygłaszanie życzeń, śpiewanie pieśni).
Z perspektywy literaturoznawczej najistotniejsze wydają się teksty wychwalające narodziny Chrystusa. Pierwotnie nazywano te utwory rotułami, symfoniami, pieśniami, kantykami, kantyczkami. Nazwa kolęda określająca tego rodzaju dzieła upowszechniła się dopiero w XVIII wieku. Niekiedy podaje się, że polski zbiór kolęd bożonarodzeniowych obejmuje ok. 10 000 pieśni, faktycznie znanych jednak jest zaledwie kilkaset pochodzących z różnych epok realizacji gatunku, z czego około 70 to utwory wykonywane do dziś. W wydanych w 1543 r. Ludycjach wieśnych zachowało się wiele starodawnych kolęd polskich. Za najstarszą polską kolędę uważa się zapisaną w 1424 r. pieśń religijną Zdrów bądź, Królu Anielski.
Podstawowym źródłem wiedzy o opisywanych zdarzeniach jest Biblia- ze Starego testamentu zaczerpnięto wątek upadku pierwszych rodziców uzasadniający konieczność przyjścia na świat Zbawiciela, a także postaci patriarchów i motyw oczekiwania na Mesjasza; z Nowego testamentu posiadamy informacje o okolicznościach narodzin Jezusa oraz antycypacje męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Twórczość kolędowa wiele zawdzięcza również apokryfom, które uzupełniały przekaz biblijny o liczne barwne szczegóły. Zasadnicza treść kolęd, zasadza się na podstawowym dla gatunku „tryptyku” tematycznym. Tworzą go: Dzieciątko, Maryja i Józef w stajence, pasterze i Trzej Królowie. Kolęda adaptuje rodzime realia, sacrum zostaje przeniesione na lokalny grunt- często pojawiają się tu całe rejestry polskich nazw własnych czy nazw występujących w Polsce roślin i zwierząt. Główne( posiadają swe początki już w średniowieczu) typy kolęd to te, które opiewają majestat Boga utwory o formie hymnicznej, których genezę można zaobserwować w usamodzielniających się sekwencjach i hymnach bożonarodzeniowych, a także eksponujące niedolę małego Jezusa kolędy- kołysanki, które należy wiązać z tradycją zapoczątkowaną przez św. Franciszka z Asyżu widowisk jasełkowych(obecnych w Polsce od końca XIII w., najbujniejszy rozkwit przeżywających w wiekach XVII i XVIII).
Za jedno ze źródeł gatunku można uznać średniowieczne misteria. Szerszy podział kolęd ze względu na sposób prezentacji tematu narodzenia Jezusa obejmuje:
* kolędy przedstawiające (opiewające sceny z betlejemskiej stajenki)
* teologiczne (wyjaśniające religijne znaczenie faktu narodzin Chrystusa)
*witające (opisujące pokłon pasterzy i Trzech Królów)
* kołysankowe (skupione na niemowlęctwie Jezusa).
Pierwsze, średniowieczne kolędy polskie były utworami tłumaczonymi, wyraźne są tu wpływy łacińskie i czeskie( np. pochodząca z XV w. kolęda Anioł pasterzom mówił-przekład łaciński) Renesans to z kolei czas tworzenia kolęd protestanckich (często tłumaczone z j. niemieckiego; ściśle związane z tekstami biblijnymi; zanikły w ciągu XVI stulecia) oraz powielających hymniczne i kołysankowe formy średniowiecza kolęd katolickich. Na ten okres datuje się pierwsze drukowane zbiory kolęd zwane kantyczkami. Rozkwit gatunku przypadł na XVII wiek.- powstało wtedy bardzo dużo kompozycji( barokowa Kantyczka Chylińskiego zawiera 350 utworów) m.in. jedna z najpopularniejszych do dziś kolęd- Przybieżeli do Betlejem J. Żabczyca ( wykorzystywał znakomicie ludowe schematy słowne i muzyczne, co przełożyło się na sukces jego Symfonii anielskich z 1630 r. Kolędy tworzyli wówczas także J.A. Morsztyn, W. Kochowski, St. H. Lubomirski, K. Twardowski( autor Kolebki Jezusowej z 1630 r.). Teksty tych pisarzy reprezentowały nurt kolędy poetyckiej- były to utwory „elitarne”, które nie weszły do powszechnego obiegu. Pojawienie się pastorałki było najważniejszą innowacją baroku. Kojarzono ją z kulturą ludową i folklorem miejskim udramatyzowanej pieśni bożonarodzeniowej, genetycznie nie związanej z folklorem (w XVII i XVIII w. upowszechniającej się jednak wśród ludu), łączonej z realistyczno-epickim nurtem kolędy. Oddziaływanie środowisk kościelnych miało decydujący wpływ na powstanie tej formy- jezuici włoscy wystawiali na scenie EKLOGI bożonarodzeniowe co zapoczątkowało rozwój pastorałek (ok. poł. XVI w., w Polsce od 1573 r.) Wzorce antycznych eklog, a także pieśni i tańców ludowych(w znacznie większym stopniu) wykorzystano w celu szerzenia katolicyzmu. Na stały schemat pastorałki składają się:
-anielskie obwieszczenie Dobrej Nowiny
-droga pasterzy do Betlejem
-pokłon i składanie darów Dzieciątku
-droga powrotna pastuszków.
Pastorałki to realistyczne teksty, ich temat nie implikuje mitu arkadyjskiego czy sielankowej idealizacji w naturze(„sztafaż” podróży pasterskiej jest wiernym odwzorowaniem warunków życia w XVII i XVIII-wiecznej Polsce), wprowadzają komizm sytuacyjny i często są rubaszne. Zarówno kolędy, jak i pastorałki to utwory łączące różne środki wyrazu: słowo, muzykę oraz taniec. Filiacje muzyczne widać zarówno w ich konstrukcji (regularność wersyfikacyjna i refreniczność większości kolęd i licznych fragmentów pastorałek), a także w warstwie semantycznej-Jezusowi przygrywają aniołowie i pasterze, a „wszystko stworzenie śpiewa Panu swemu”. Uwzględnić należy również pojawienie się bardzo licznych instrumentów ludowych (róg, fujarka, piszczałka, bębenek, drumla, skrzypce, kobza, cymbały, trąbka, szałamaje) i rzadziej dworskich (wiola, puzon, szpinet, fagot, kornet, organy). Popularność kolęd powinno wiązać się z faktem, iż te teksty śpiewano zgodnie z nutą znanych pieśni ludowych i popularnych tańców (np. kolęda W żłobie leży wykorzystuje melodię poloneza dworskiego; stosowano także mazury, oberki, kujawiaki, krakowiaki, zbójnickiego, gonionego czy też menueta). Melodie kolęd zachęcały do tańca , ze względu na to, że były powszechnie znane i bardzo żywe. W kolejnych stuleciach kolęda nie rozwijała się już tak żywiołowo jak epoce baroku. Klasycyzm nadał pieśniom kolędowym nowe oblicze harmoniczne, w wielu utworach pojawia się sentymentalna czułostkowość. Podkreślić należy, iż w XVIII w. powstała jedna z najpopularniejszych do dziś polskich kolęd bożonarodzeniowych, śpiewana na melodie dawnego poloneza koronacyjnego kolęda Bóg się rodzi F. Karpińskiego (kolęda ta zbudowana jest na poetyckim oksymoronie, co ma podkreślać niezwykłość wydarzeń związanych z narodzeniem Syna Bożego; śpiewana jest po dziś dzień w domach i świątyniach Polski), autora śpiewnika religijnego Pieśni pobożne (1792); w XIX w. Mizerna cicha T. Lenartowicza; w XX w. powstała „kolęda oświęcimska„ Nie było miejsca dla Ciebie. W ostatnich dwóch stuleciach można wykazać również liczne nawiązania do kolęd (czasami teksty te określano jako „ poezje bożonarodzeniową”) . Należy tu wymienić twórczość A. Mickiewicza, J. Słowackiego, Cz. Miłosza, K. K. Baczyńskiego, T. Gajcego, T. Nowaka, E. Brylla. Forma pastorałki była inspiracją dla T. Czyżewskiego i J. Harasymowicza. Powstały również liczne „okolicznościowe” kolędy-skargi, często będące przeróbką dawnych kolęd (kolędy patriotyczne, wśród których można wyróżnić kolędy powstańcze, socjalistyczne, okupacyjne, robotnicze czy strajkowe). Przykładem tego może być Kolęda stanu wojennego skomponowana w grudniu 1981 r. dla „przyjaciół Polaków” przez rosyjskiego poetę-banitę J. Brodskiego.
wtorek, 14 kwietnia 2009
WALETA
WALETA-jest to utwór poetycki stanowiący odmianę elegii.Wyraża przeżycia
związane z wyjazdem,oddaleniem się od bliskich
osób:Rodziny,ukochanej,przyjaciół.Waleta jest gatunkiem bardzo
popularnym w poezji staropolskiej,Utwór ten kształtował się w
zależności od panujących tendencji estetycznych,konwencji kulturowych
oraz stosunku do życia.Formą ta posługiwali się:
-Jan Kochanowski,
-Jan Andrzej Morsztyn,
-K.Miaskowski,
-Franciszek Karpiński
Przykład utworu,w którym pojawia się waleta:
"Trudna rada w tej mierze:przyjdzie się rozjechać,
A przez ten czas wesla i lutnie zaniechać.
Wszystka moja dobra myśl tobą precz odchodzi
Dokąd cię zaś nie ujrzę,pani wszech piękniejsza.
Co ich kolwiek przyniosła chwila teraźniejsza.
Już mi z myśli wypadły te obecne twarzy:
Twoje nadobne lice jest podobne zarzy.
Która nad wielkim morze rano się czerwieni.
A z nienagła ciemności nocne w światłości meni.
Przed nią gwiazdy drobniejsze po jednej znikają,
I tak już przyszłej nocy nieznacznie czekają..."
Jan Kochanowski,Fragment Pieśni VII
zdjęcie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kochanowski
autor: Karolina
MORALITET
MORALITET-jest późnośredniowiecznym i renesansowym gatunkiem o
charakterze moralistyczno -dydaktycznym.Moralitet cieszył się ogromnym
powodzeniem w XIV i XV wieku.
.Rozwijał się przede wszystkim we Francji i w Anglii.W Polsce Pojawił się
późno i już w przekształconej formie.
Moralitety były utworami alegorycznymi o moralistycznej treści.Bohater
tegoż gatunku był postawiony między niebem a piekłem...W Moralitecie
występowały upersonifikowane pojęcia:Dobra i Zła,Cnoty i Występku,
Zawiści i Pychy.Owe pojęcia toczyły walkę o duszę ludzką,była to tak
zwana PSYCHOMACHIA. Akcja moralitetu sprowadzona była do wyboru drogi
życia,wartości czy też przekonać.Niekiedy moralitet zajmował się także
bardziej praktycznymi sytuacjami jak:życie rodzinne,walki polityczne czy
religia.Często służyły także celom satyrycznym lub panegirycznym.Jednym
z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych moralitetów był
moralitet francuski"O Roztropnym i Nieroztropnym"W utworze tym roztropny
powziął za swego przewodnika Rozum,dzięki któremu odnajduje wiarę.Wiara
zaś prowadzi go do
spowiedzi,pokory,pokuty,postu,modlitwy,czystości,cierpliwości,dobrej
czci,ostrożności,na koniec dochodzi do Pobożnego Zagonu.W tym samym
czasie Nieroztropny za przewodnika obrał sobie: Lenistwo oraz
przekorę.Prowadza go do: głupoty,nieszczęścia,nędzy aż w końcu dochodzi
on do Złej śmierci,która go dusi.
obraz: http://infoteka.augustow.pl/n5849.html
autor: Karolina
DRAMAT LITURGICZNY
Dramat liturgiczny to średniowieczna odmiana dramatu wywodząca się z
liturgii kościoła katolickiego.Tematy tych krótkich przedstawień wiązały
się z dwoma największymi świętami roku liturgicznego:
Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą.Z tymże początkowo odnosiły się
jedynie do święta Wielkiej Nocy czyli do Zmartwychwstania Jezusa a
dopiero z czasem powiązane były również z Jego narodzeniem czyli ze
Świętem Bożego Narodzenia.Wszystkie dramatyzacje liturgiczne spisane
były w języku łacińskim,posługiwały się tekstami znajdującymi się w
różnych obrzędach.Dramaty te były także śpiewane,stanowiły zatem zbiory
cytatów muzycznych.Dramaty te były również procesjami,posiadały zatem
rozbudowaną dynamikę ruchową.Oprócz treści owa odmiana dramatu
przekazywała też pewne symbole i głęboko ukryte prawdy
religijne.Duchowieństwo wprowadzając dramat liturgiczny miało na celu
przede wszystkim przedstawienie zgromadzonym wiernym w bardziej realny
sposób głównego epizodu historii chrześcijaństwa.Wydaje się jednak,że
efekt ten przekroczył ich oczekiwania.Dla średniowiecznych ludzi
pozbawionych częstych rozrywek takie przedstawienia nie były tylko i
wyłącznie nabożną formą spędzania czasu ale przede wszystkim ogromną
rozrywką.Dramatyzacje liturgiczne były dziełami anonimowymi.Miejscem
scenerii tych dramatów była Jerozolima.Stopniowo dramat liturgiczny
uniezależniał się od obrzędów liturgicznych.Dzięki temu pojawiło się
widowisko sceniczne,zwane MISTERIUM.W Polsce dramaty liturgiczne
wystawiano w XIII w. w krakowskiej katedrze na Wawelu, natomiast w wieku
XV rozpowszechniły się również w pozostałych parafiach na terenie całej
Polski.Dramatyzacje liturgiczne były zorganizowanym teatrem ze starannie
wyreżyserowanymi efektami widowiskowymi.Teatr ten posiadał głęboką
treść.Przykładem tegoż dramatu jest DEPOSITO CRUCIS czyli złożenie krzyża.W
Piątek wieczorem przedstawiany był tenże obrzęd realizowany dziś w całej
Europie.
obraz: http://www.liturgia.org.pl/
autor posta: Karolina
niedziela, 12 kwietnia 2009
PASZKWIL
Utwór literacki, najczęściej anonimowy lub rozpowszechniony pod pseudonimem, skierowany przeciwko konkretnej osobie, bądź idei, mający na celu jej ośmieszenie w sposób oszczerczy, zniesławiający.
Głównym celem jest całkowite skompromitowanie danej osoby lub poglądu.
Nazwa pochodzi z początku XVI w. a w piśmiennictwie pojawiła się w poł. XVI w. kiedy na temat małżeństwa Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną krążyły niekorzystne opinie.
Głównym celem jest całkowite skompromitowanie danej osoby lub poglądu.
Nazwa pochodzi z początku XVI w. a w piśmiennictwie pojawiła się w poł. XVI w. kiedy na temat małżeństwa Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną krążyły niekorzystne opinie.
Zygmunt Kałużyński (1918-2004) wybitny krytyk filmowy i publicysta, jest autorem książki pt. Paszkwil na siebie samego.
Zdjęcie :
http://img1.gildia.pl/_n_/literatura/tworcy/zygmunt_kaluzynski/paszkwil_na_samego_siebie/okladka-640.jpg
POEMAT HEROIKOMICZNY
Poemat będący parodią eposu bohaterskiego, oparty na sprzeczności stylu wysokiego narracji eposu a codzienną, przyziemną tematyką. Taki zabieg literacki prowadzi do uzyskania efektu komicznego.
Gatunek ukształtowany w literaturze starożytnej Grecji. Batrachomyomachia ( Wojna żab z myszami) była pierwszym utworem realizującym założenia poematu heroikomicznego, jest to parodia całej konwencji eposu homeryckiego. W tym przypadku jest to satyryczne ujęcie Iliady Homera.
Do poematów heroikomicznych zalicza się również Monachomachię Ignacego Krasickiego. Utwór ten ośmiesza duchowieństwo, ukazując wojnę mnichów toczoną na kufle od piwa, sandały, stoły.
Gatunek ukształtowany w literaturze starożytnej Grecji. Batrachomyomachia ( Wojna żab z myszami) była pierwszym utworem realizującym założenia poematu heroikomicznego, jest to parodia całej konwencji eposu homeryckiego. W tym przypadku jest to satyryczne ujęcie Iliady Homera.
Do poematów heroikomicznych zalicza się również Monachomachię Ignacego Krasickiego. Utwór ten ośmiesza duchowieństwo, ukazując wojnę mnichów toczoną na kufle od piwa, sandały, stoły.
ZWIERCIADŁO
(łac. Speculum) forma piśmiennictwa w XVI w.
Zespół samodzielnych tekstów dotyczących niemalże każdej dziedziny życia ludzkiego. Najczęściej pojawiają się tematy związane z prawem, ze społeczeństwem i z teologią.
Pełnienie funkcji dydaktyczno - moralistycznej jest głównym zadaniem speculum. W literaturze nawiązaniem do tego gatunku jest Źwierciadło albo kształt, w którym każdy stan snadnie się może swym sprawami, jako we źwierciadle, przypatrzyć. Mikołaja Reja. W części zatytułowanej Żywot człowieka poczciwego autor przedstawia ideał ludzkiego życia.
Zespół samodzielnych tekstów dotyczących niemalże każdej dziedziny życia ludzkiego. Najczęściej pojawiają się tematy związane z prawem, ze społeczeństwem i z teologią.
Pełnienie funkcji dydaktyczno - moralistycznej jest głównym zadaniem speculum. W literaturze nawiązaniem do tego gatunku jest Źwierciadło albo kształt, w którym każdy stan snadnie się może swym sprawami, jako we źwierciadle, przypatrzyć. Mikołaja Reja. W części zatytułowanej Żywot człowieka poczciwego autor przedstawia ideał ludzkiego życia.
niedziela, 5 kwietnia 2009
POWIASTKA
powiastka ( ang. story; fr. conte, niem. Erzahlung) niewielki utwór narracyjny wierszem lub prozą; w dawnej prozie występowały różne jej odmiany m. in.:
powiastka fantastyczna,
powiastka erotyczna,
powiastka moralna
Powiastka rozpowszechniła się w XIX wieku, należy do literatury dydaktycznej, ma charakter pouczający, przeznaczona dla dzieci i młodzieży.
Dzięki prostemu językowi i łatwości przekazu stosowano ją w literaturze ludowej. Zawarta w niej krótka historia przekazywała wartości moralne.
Powiastka, która stała się wzorem postępowania w środowisku rodzinno- domowym była powiastką biedermeierowską.
Z biegiem czasu powiastką nazywano każdy utwór epicki, który ograniczał się do jednego wydarzenia i zawierał pouczającą puentę.
W Polsce jedną z pierwszych, która sięgnęła do tego gatunku byłą K. Tańska. Uzupełniła kanon cnót dodając do nich patriotyzm, np. w zbiorach „Powieści moralnych dla dzieci” (1820). Te popularne powiastki pisał także S.J achowicz „Bajki i powieści”, które w szóstym wydaniu poprawionym ukazały się jako „Powiastki i bajki” (1842-1847) oraz zbiór „Sto nowych powiastek” (1853).
Pozytywizm wniósł w powiastkę ocenę wartości nauki i pracy, np. „Dzienniki grzecznego Władzia” (1867) J. Chęcińskiego oraz „Ziarenko” (1865) i „ Trójlistek” (1881) L. Niemojowskiego.
Skupienie uwagi z moralistyki na oświatę doprowadziły do powstania powiastek uczących: przyrody, fizyki, geografii, np. M. Weryho, M.J. Zaleski, a także uczących historii i etnografii- M. Konopnicka „Czytania dla Tadzia i Zosi” (1892) i P. M. Lermontow „ Niespodzianka” (1844)
Powiastka stosowana w literaturze popularnej przeznaczona dla środowiska miejskiego i wiejskiego, także upowszechniła wzory kulturowo- oświatowe. W tej formie była uprawiana przez m. in. W.L. Anczyca, Gregorowicza, J. Grejnerta ,Z. Kowerską, K. Prószyńskiego.
Wyróżnia się także powiastkę scjentystyczną, która stała się podstawową literaturą w pisemkach, elementarzach,podręcznikach dla początkujących nauczycieli oraz powiastkę literacką jako najlepszy i najskuteczniejszy przekaźnik wiedzy z historii literatury i kultury.
obraz: http://pirazyzaba.blox.pl/2008/04/Przygoda-krolika-Piotrusia.html
ODA
oda (gr. aoide, ang. ode, fr. ode, niem. Ode)
To jeden z podstawowych gatunków poetyckich wywodząc się z greckiej liryki chóralnej. Oda to utwór wierszowany, stroficzny, o charakterze pochwalno- panegirycznym lub dziękczynny; utrzymany w patetycznym stylu i wychwalający instytucje oraz wzniosłą ideę.
Oda pierwotnie oznaczała utwór liryczny w ogóle, przeznaczony do śpiewu chóralnego i solowego. Typ ody solowej ( kameralnej, osobistej) wykształcił się głównie w twórczości liryków eolskich : Alkajosa, Safony, Anakreonta. Oda chóralna wiąże się zaś z Symonidesem, Bakchylidesem z Keos, Pindarem. Wyróżniano wiele odmian m.in. - hymn, dytyramb, epinicjum, epitalamium, epicedium, tren.
Treści skupiały się wokół 4 podstawowych motywów motywów:
pochwała Boga,
pochwała zwycięscy igrzysk, jego ojczyzny oraz samych igrzysk, w których zwyciężył,
odpowiedni mit,
morał- układ stroficzny, w którym występowały trzy elementy: strofa, antystrofa, epoda.
Odę solową rozwinęli lirycy rzymscy : Owidiusz, Horacy i Katullus- jej horacjański kształt miał duży wpływ na tworzenie przez J. Kochanowskiego pieśni. Ody chóralne natomiast pojawiły się w nowoczesnej liryce europejskiej dzięki odkryciu i wydaniu w XVI wieku zbioru Pindala. Nowoczesna oda pindyryczna przedstawiała utwory podniosłe, o wyszukanych układach metrycznych i stroficznych.
Gatunek ten był• uprawianych przez poetów humanistów w epoce renesansu w języki łacińskim (C. Celtes, Eubanus Hessus)
w XVI- XVII wiek przez liryków francuskich : P. Ronsard, we włoszech: B. Tasso, L. Alamanni, G. Chiabrera. A. Gryphius; w Anglii: E. Spenser, B.Jonson,J. Milton; w Polsce : J. Kochanowski, M.K. Serbiewski.
Ody klasycystyczne były utworami okolicznościowymi, wychwalającymi doniosłe wydarzenia i czyny znanych osobowości, dużą role odgrywały w ich motywy mitologiczne, a ich styl to dążenie do hiperbolizacji i patos.
Autorami najbardziej znanych utworów w tym gatunku byli we Francji: N. Boileau, F. Malherbe, J.B. Rousseau, Wolter; w Anglii: J. Dryden, A. Pope; w Rosji: G.R. Dierżawin, M.W. Łomonosow; w Polsce: A. Naruszewicz, S. Trembecki, F. Zabłocki, I. Krasicki
W XIX wieku oda nie była już tak popularnym gatunkiem, mimo to poeci w późniejszych okresach nada się do niej odwoływali.
W epoce romantyzmu oda stała się utworem nacechowanym emocjami, manifestem światopoglądowym, który był pozbawiony pozbawiony obowiązujących wcześniej zasad kompozycyjnych i wersyfikacyjnych. Tak „Oda do młodości” A. Mickiewicza rozsławiła ten gatunek w Polsce. Za granicą uprawiali ją: we Francji: Hugo, A.M.L. Lamartine; w Anglii: S.T. Colerdige, G.Byron, P.B. Shelly, J.Keatos;w Rosji: A.Puszkin, M.Lermontow; we Włoszech: A. Manzoni.
W XX wieku oda służyła jako forma wyrażania treści i przeżyć działalności zbiorowych oraz wykorzystywano ją w manifestowaniu poglądów zwolenników nowych kierunków ( futuryzm, ekspresjonizm, neoklasycyzm). Najczęściej sięgali po nią poeci klasycyzujący. Nawiązywali tu do tradycji ( „Oda na cześć kultury łacińskiej” L.H. Martin), a także do refleksji i tematów współczesnych ( „Oda prowincjonalna” K. Wierzyńskeigo, „Ody olimpijskie” J. Iwaszkiewicza)
obraz:http://romantyzm.klp.pl/a-5777.html
EMBLEMAT
emblemat-( gr. emblema- wstawka, ozdoba inkrustowana; ang. emblem, fr. emblema, niem. Emblema)
Emblemat to gatunek o charakterze plastyczno- literackim i wymowie dydaktycznej, składający się z trzech głównych elementów kompozycyjnych, które ściśle ze sobą korespondują, są to:
1- rycina (ikona) bądź obrazek – przedstawia różnego rodzaju wyobrażenia : osoby (realne bądź mitologiczne) części ciała, zjawiska natury, zwierzęta, rośliny, a także upersonifikowanie cnót oraz fabuły mitologiczne, które wyrażają treści alegoryczne i symboliczne
2 – inskrypcja, czyli motto : krótka sentencja, nawiązująca do sceny przedstawionej na obrazku
3- subskrypcja- podpis w formie utworu poetyckiego; często był to utwór wierszowany ( krótka elegia, epigram); subskrypcja stanowiła dydaktyczny komentarz wyjaśniający i rozwijający sens przedstawionej na rycinie sceny alegorycznej
Rozwój tego gatunku przypada na XVI i XVII w., w czasie gdy w europejskiej kulturze ukształtowała się emblematyka- dział sztuki o średnim zasięgu społecznym.
W Europie za twórcę nowożytnego emblematu uchodzi A. Alciatus( mediolański poeta i prawnik) autor dzieła „ Emblematum liber” (1531), jednego z pierwszych i najbardziej znanych dzieł tego gatunku.
W literaturze polskiej w XVI w. gatunek ten uprawiali: M. Rej (Źwierzyniec), J. Kochanowski ( Fraszki, Foricoenia), M. Kochanowski, M. Sep- Szarzyński.
W szczytowym momencie rozkwitu tej formy, czyli w drugiej połowie XVII w. powstały takie utwory jak: „Penstromiatia” A.M. Fredry (1660), „Adverbia moralia” S.H. Lubomirskiego (1688) oraz utwory Z. Morsztyna zebrane w cyklu 113 utworów wydanych pod wspólnym tytułem „Emblemata” należące do nurtu literatury dewocyjnej. Ich główne przesłanie miało polegać na budzeniu u odbiorcy tzw. „świętej miłości”. Której wzorcem jest pełen mistycznego uniesienia dialog Oblubienicy z Oblubieńcem z biblijnej „Pieśni nad pieśniami”
obraz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Emblemat
PSALM
Psalm - z greckiego psalmos oznacza śpiew przy akompaniamencie instrumentu strunowego. Jest to biblijny utwór, modlitwa, która dzięki akompaniamentowi muzyki staje się pieśnią, to połączenie poezji i modlitwy skierowane ku chwale Boga w judaizmie i chrześcijaństwie. Wyrażają głęboką wiarę w boży plan, który przedstawiają oraz głoszą główne prawdy wiary. W centrum psalmów zawsze znajduje się Bóg pod różnymi imionami: Jahwe, El, Elohim, Najwyższy, Sędzia, Król, Święty. Najważniejsze słowa, które pojawiają się w psalmach brzmią „ Ja jestem Jahwe, Twój Bóg, który Cię wyprowadził z ziemi egipskiej” (Ps.81,11).Powstanie tego gatunku datowane jest na XI w. – IV w.p.n.e. Wiele psalmów zachowało się w całości i możemy czytać i podziwiać je do dziś, w Starym Testamencie jest to zbiór 150 pieśni lirycznych o przeróżnej tematyce ( psalmy patriotyczne, żałobne, pochwalne, błagalne, czy opiewające życie i dokonania królewskie). Autorów psalmów było wielu prócz króla Dawida można wymienić jego grajków takich jak: Salomon, Asaf.
Wyróżniane hymny:
Miktam (lamentacja)
Tehillah ( p. pochwalny)
Tefillah (modlitwa)
Hannechilot (pieśń na flety)
Psalmy zostały zinterpretowane po raz pierwszy jako modlitwa przez Św. Augustyna, natomiast na grekę przełożył je Orygenes. Cechami charakterystyczne to: metaforyka, liryzm, energiczność słowa oraz wzniosła tonacja nie dadzą się nie zauważyć, ponadto muzyczność i rzemiosło języka jest na tak wysokim poziomie, iż można się pokusić na stwierdzenie „ zachwyca”. Jak przystało na utwór, w którym występuje muzyka musi istnieć w psalmach rytmika i jest tak w istocie, polega ona na rozkładzie odpowiednich głosek akcentowanych, co dotyczy również refrenu. W psalmach występuje werset pełniący funkcję strofy poetyckiej i jest on najważniejszy, a dzieli się często na 2 lub 3 człony, między, którymi zachodzi porównanie synonimiczne i syntetyczne.
Psalmy przyczynił się w bardzo dużym stopniu do ewolucji poezji lirycznej, zostały przetłumaczone na wiele języków i stanowią do dzisiejszych czasów źródło inspiracji dla twórców lit.
obraz: http://www.polona.pl/pages/collectiondescription.jsp?colname=skarby
HYMN
Hymn– termin pochodzi z greckiego słowa hymnos oznaczającego pieśń pochwalną, źródeł pochodzenia hymnu jest wiele m.in. pochodzi z indyjskiej tradycji Wedów, hebrajskiej- psalmy Dawida, greckich hymnów homeryckich, orfejskich. Twórcami byli między innymi Pindar, Simonides z Keos, Sofona.
Gatunek zaliczamy do liryki chóralnej, przede wszystkim jest to uroczysta, patetyczna pieśń nawołująca do walki, wychwalająca wielkie idee czy wartości uniwersalne jak i również sławiąca Boga, bóstwa czy bohaterów. Charakterystycznymi cechami gat. są apostroficzność, nieokreśloność czasu i przestrzeni, podniosły styl, waga poruszonego problemu, symboliczność odgrywa nie mniej istotną rolę, nastrój w jakim utrzymany jest utwór i stylistyka. Istotne jest to, iż hymny odznaczają się bogatą tematyką, wyróżnić można h. patriotyczne, religijne, filozoficzne, moralne, państwowe, czy chociażby i szkolne.
Pisali je autorzy różnych epok: A. Dante, F. Petrarka, J. Dantys
EPICEDIUM
Epicedium – termin wywodzi się z greckiego słowa epikedeion ().
W literaturze jest to utwór żałobny, najczęściej poemat lub pieśń, którego zadaniem jest ukazanie uczuć takich jak żal czy smutek, które towarzyszą stracie bliskiej i ukochanej osoby.
W literaturze antycznej został stworzony schemat kompozycyjny, do którego stosowali się twórcy chcący poprawnie i według ówczesnych kanonów pisać epicedia.
W schemacie wyróżnia się m.in.:
a)Laudatio (wstęp) , w którym to następowała pochwała zmarłego
b)Comploratio ( rozwinięcie) , w nim opłakiwano zmarłego
c)Consolatio (zakończenie), w tej ostatniej części następowało pocieszenie
Inaczej rzecz się miała w liryce chóralnej, w której schemat powtarzał słowa i układ metryczny otaczających strof. Strofy były zaś utrzymane w różnych miarach wierszowych.
Epicedia łacińskie, jakie się zachowały to przede wszystkim dzieła Owidiusza, oraz zbliżone do tego gatunku bukoliki Wergiliego.
Przez okres Średniowiecza nie praktykowano tego gatunku, jednak przypomniano sobie o nim w Renesansie, gdyż czerpano z dorobku kulturowego starożytnych, i tak nastąpiło jego „odrodzenie”.
Epicedia były pisywane na okoliczność śmierci królów czy możnowładców, istniały pewne reguły, podstawowe informowała o tym, iż osoba, na której cześć pisze się taki utwór musi być zasłużona oraz dorosła.
Można wymienić e. P.Skargi Kazanie na pogrzebie królowej polskiej Anny, ostatniego potomka domu Jagiełłowego.
Następny twórca polski, Jan Kochanowski, pisząc swoje Treny zaczerpnął z epicedium jako gatunku przede wszystkim jego zamysł, którym jest ukazanie uczuć po stracie bliskiej osoby, i upamiętnienie jej dokonań, czy przedstawienie tego, jakim człowiekiem była. Złamał jednak zasadniczą zasadę, którą wytykali mu inni twórcy lit. Napisał Treny, by upamiętnić śmierć swojej małoletniej córki, która nie była żadną ważną w tamtych czasach postacią, jednakże stała się nią za sprawą swojego ojca, który w swoich utworach pokazał jak ważna dla człowieka może być istota, o której istnieniu nie wielu ludzi miało pojęcie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)