niedziela, 5 kwietnia 2009
PSALM
Psalm - z greckiego psalmos oznacza śpiew przy akompaniamencie instrumentu strunowego. Jest to biblijny utwór, modlitwa, która dzięki akompaniamentowi muzyki staje się pieśnią, to połączenie poezji i modlitwy skierowane ku chwale Boga w judaizmie i chrześcijaństwie. Wyrażają głęboką wiarę w boży plan, który przedstawiają oraz głoszą główne prawdy wiary. W centrum psalmów zawsze znajduje się Bóg pod różnymi imionami: Jahwe, El, Elohim, Najwyższy, Sędzia, Król, Święty. Najważniejsze słowa, które pojawiają się w psalmach brzmią „ Ja jestem Jahwe, Twój Bóg, który Cię wyprowadził z ziemi egipskiej” (Ps.81,11).Powstanie tego gatunku datowane jest na XI w. – IV w.p.n.e. Wiele psalmów zachowało się w całości i możemy czytać i podziwiać je do dziś, w Starym Testamencie jest to zbiór 150 pieśni lirycznych o przeróżnej tematyce ( psalmy patriotyczne, żałobne, pochwalne, błagalne, czy opiewające życie i dokonania królewskie). Autorów psalmów było wielu prócz króla Dawida można wymienić jego grajków takich jak: Salomon, Asaf.
Wyróżniane hymny:
Miktam (lamentacja)
Tehillah ( p. pochwalny)
Tefillah (modlitwa)
Hannechilot (pieśń na flety)
Psalmy zostały zinterpretowane po raz pierwszy jako modlitwa przez Św. Augustyna, natomiast na grekę przełożył je Orygenes. Cechami charakterystyczne to: metaforyka, liryzm, energiczność słowa oraz wzniosła tonacja nie dadzą się nie zauważyć, ponadto muzyczność i rzemiosło języka jest na tak wysokim poziomie, iż można się pokusić na stwierdzenie „ zachwyca”. Jak przystało na utwór, w którym występuje muzyka musi istnieć w psalmach rytmika i jest tak w istocie, polega ona na rozkładzie odpowiednich głosek akcentowanych, co dotyczy również refrenu. W psalmach występuje werset pełniący funkcję strofy poetyckiej i jest on najważniejszy, a dzieli się często na 2 lub 3 człony, między, którymi zachodzi porównanie synonimiczne i syntetyczne.
Psalmy przyczynił się w bardzo dużym stopniu do ewolucji poezji lirycznej, zostały przetłumaczone na wiele języków i stanowią do dzisiejszych czasów źródło inspiracji dla twórców lit.
obraz: http://www.polona.pl/pages/collectiondescription.jsp?colname=skarby
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz